Urządzenia i akcesoria niezbędne do obróbki metali

obróbka metali

Chociaż metale to w większości materiały twarde, można je obrabiać rozmaitymi metodami, z wykorzystaniem różnych narzędzi, środków chemicznych i temperatury. Za każdym razem metoda powinna być dobrana do rodzaju metalu, ponieważ niektóre z nich, jak choćby żelazo i złoto, różnią się właściwościami znacząco. Poniżej przedstawiamy urządzenia i akcesoria potrzebne do najbardziej popularnych metod obróbki metali.

Najpopularniejsze metody i narzędzia do obróbki metalu

Jedną z najczęściej stosowanych metod obróbki metali jest obróbka skrawaniem, która polega na nadawaniu materiałowi pożądanego kształtu poprzez usuwanie jego fragmentów (wiórów). Odbywa się to poprzez zastosowanie metody ściernej lub wiórowej przy wykorzystaniu takich maszyn jak tokarki, frezarki, szlifierki, wiertarko-frezarki do metalu.Kolejna często stosowana metoda to obróbka plastyczna polegająca na kształtowaniu materiału poprzez dzielenie go i zmianę właściwości jego struktury za pomocą:

    • kucia – nadawania kształtu poprzez zgniatanie lub naciskanie;    • ciągnienia – wydłużania elementów metalowych;    • gięcia – nadania kształtu elementów bez zmiany wymiarów poprzecznych;    • tłoczenia – oddzielania elementów głównych od pobocznych.

Obróbka plastyczna odbywa się na zimno lub na gorąco za pomocą urządzeń takich jak prasy, kuźniarki, pilarki oraz piły do metalu. Coraz częściej stosuje się obróbkę CNC gwarantującą wysoką precyzję wykonania elementów metalowych. Do obróbki metali stosuje się także metodę chemiczną, czyli oddziaływanie związkami chemicznymi na powierzchnię metalu oraz metodę cieplną polegającą na ogrzewaniu lub schładzaniu metalowych elementów z odpowiednią szybkością. W praktyce różne metody często łączy się ze sobą jak choćby w przypadku wymienionej już obróbki plastycznej na gorąco.  

Wróć do bloga