Na czym polega obróbka CNC?

frezarka CNC

Współczesny przemysł rozwija się dzięki automatyzacji procesów produkcyjnych. Poprawia ona wydajność oraz jakość wykonywanych działań. Pozwala także ograniczyć w nich udział człowieka. Jedną z powszechnie stosowanych technologii jest CNC. Na czym ona polega? Gdzie jest najczęściej wykorzystywana? Wyjaśniamy poniżej.

Technologia CNC stosowana do nowoczesnej obróbki metali to system sterowania numerycznego (CNC – Computerized Numerical Control). Opiera się ona na działaniu mikrokomputera i sterowników kontrolujących pracę maszyn. System wyposażony jest zwykle w wygodny interfejs, za pomocą którego operatorzy są w stanie odbierać informacje o pracy maszyn, śledzić postępy i zmieniać parametry ich pracy. Technologia CNC pozwala wyjątkowo dokładnie zaprogramować sposób pracy urządzeń, co ma ogromne znaczenie przy produkcji seryjnej.

Jak działają maszyny CNC?

Do zaprogramowania urządzeń konieczne jest wykonanie projektu w tzw. programie CAD, a potem „przetłumaczenie” go na język maszyn za pomocą tzw. programu CAM. Oba programy umożliwiają niezwykle szybkie nanoszenie zmian, dzięki czemu parametry pracy maszyn można zmieniać niemal natychmiastowo. Wśród maszyn CNC najczęściej stosowane są frezarki i tokarki, wypalarki, jednak na rynku dostępne są także prasy krawędziowe, spawarki, szlifierki. Taka gama urządzeń pozwala na kompleksową obróbkę metali w precyzyjny i szybki sposób.

Powszechność obróbki CNC sprawia, że nie jest dzisiaj dobrać odpowiednie sterowniki oraz kompatybilne ze sobą maszyny i roboty, dzięki czemu coraz częściej w zakładach produkcyjnych powstają ogromne linie produkcyjne oparte na systemie CNC. Technologię wykorzystuje się także często do prototypowania, obróbki materiałów. Można ją również łączyć z innymi technikami jak odlewy lub drukowanie 3D.

Wróć do bloga