Możliwości obróbki aluminium

galwanizacja aluminium

Nowoczesne techniki obróbki aluminium pozwalają uzyskać elementy o skomplikowanych kształtach i precyzyjnych wymiarach. Poznaj popularne metody obróbki aluminium oraz ich zalety i zastosowania.

Obróbka plastyczna

Obróbka plastyczna aluminium polega na trwałym odkształceniu materiału w celu nadania mu pożądanej formy. Wyróżniamy tu kilka podstawowych technik, takich jak walcowanie, prasowanie czy gięcie. Aluminium jest materiałem stosunkowo miękkim i elastycznym, co ułatwia jego obróbkę plastyczną. Obróbka plastyczna pozwala na uzyskanie elementów o różnorodnych kształtach i właściwościach mechanicznych, a także minimalizuje ilość odpadów produkcyjnych.

Obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem aluminium to proces usuwania warstwy materiału za pomocą narzędzi skrawających, takich jak frezy, wiertła czy tokarki. Techniki skrawania obejmują toczenie, frezowanie, wiercenie, gwintowanie czy szlifowanie. Aluminium jest materiałem łatwo skrawalnym, co pozwala na szybkie i precyzyjne wykonanie elementów o skomplikowanych kształtach.

Obróbka spawalnicza

Spawanie TIG jest jedną z najpopularniejszych metod łączenia aluminium. Technika ta polega na wykorzystaniu elektrody wolframowej oraz osłony gazowej, zazwyczaj argonu, która chroni strefę spawania przed reakcjami chemicznymi z otoczeniem. Spawanie TIG pozwala na uzyskanie wysokiej jakości połączeń, a także na precyzyjne sterowanie procesem spawania.

Spawanie MIG to kolejna popularna metoda spawania aluminium w Pszczynie. W tej technice stosuje się elektrodę drutową jako materiał dodatkowy. Elektroda ta jest jednocześnie źródłem energii dla łuku elektrycznego oraz materiałem uzupełniającym spoinę. Spawanie MIG charakteryzuje się większą szybkością pracy niż spawanie TIG.

Obróbka powierzchniowa

Obróbka powierzchniowa aluminium ma na celu poprawę jego wyglądu oraz ochronę przed korozją i innymi czynnikami zewnętrznymi. Do najważniejszych technik obróbki powierzchniowej należą anodowanie, malowanie proszkowe, lakierowanie czy galwanizacja.

Wróć do bloga