Jak powstają profile aluminiowe?

linia produkcyjna aluminium w fabryce

Profile aluminiowe to wszechstronne i niezwykle popularne materiały stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, takim jak lekkość, wytrzymałość i odporność na korozję, zdobyły uznanie wśród projektantów i inżynierów. Ale jak powstają profile aluminiowe? Poznaj proces ich wytwarzania!

Proces produkcji profili aluminiowych

Produkcja profili aluminiowych rozpoczyna się od pozyskania surowca, którym jest aluminium. Aluminium jest trzecim, co do występowania na Ziemi pierwiastkiem, a także drugim metalem po żelazie pod względem użyteczności.

W pierwszym etapie produkcji aluminium pierwotne jest przetapiane w specjalnych piecach. Następnie dodaje się do niego różne domieszki, które mają na celu poprawienie właściwości mechanicznych i chemicznych gotowego produktu. Tak przygotowany stop aluminium jest poddawany procesowi wyciskania.

Wyciskanie polega na przepychaniu rozgrzanego stopu przez matrycę o odpowiednim kształcie, co pozwala na uzyskanie profili o różnorodnych przekrojach. W zależności od zastosowania, profile mogą mieć różne wymiary, kształty i grubości ścianek. Proces wyciskania może odbywać się na zimno lub na gorąco, w zależności od wymagań technicznych i właściwości stopu.

Po wyciskaniu profile aluminiowe są poddawane procesowi wygrzewania, który ma na celu usunięcie naprężeń wewnętrznych powstałych podczas wyciskania. Wygrzewanie odbywa się w specjalnych piecach, a czas i temperatura procesu są dobierane indywidualnie dla każdego rodzaju profilu.

Obróbka mechaniczna

Następnie profile aluminiowe są poddawane obróbce mechanicznej, która może obejmować cięcie, gięcie, frezowanie czy wiercenie. Obróbka mechaniczna pozwala na nadanie profili ostatecznego kształtu oraz przygotowanie ich do montażu.

W przypadku profili lakierowanych lub anodowanych kolejnym etapem jest proces powlekania lub anodowania. Powlekanie polega na nanoszeniu warstwy farby proszkowej na powierzchnię profilu, która następnie jest utwardzana w piecu. Anodowanie to proces elektrochemiczny, podczas którego na powierzchni profilu tworzy się twarda i odporna na korozję warstwa tlenku glinu.

Wróć do bloga