Jak dobierać balustrady do balkonów i schodów?

balkony

Balustrady są koniecznym elementem zabezpieczającym schody, balkony i tarasy. Mogą być także niezwykłą dekoracją podkreślającą styl budynku. Jeśli planujesz budowę lub remont domu, przeczytaj ten artykuł. Podpowiemy ci, czym się kierować, szukając odpowiedniej balustrady do twojej posesji.

Dostępne na rynku balustrady różnią się znacząco zarówno materiałami, z jakich są wykonane, jak i wzorami. Najpopularniejsze są dziś balustrady metalowe, szklane i drewniane. Chociaż drewniane balustrady pasują idealnie do domów drewnianych, a szklane to prawdziwy hit sezonu, najwięcej osób decyduje się na balustrady wykonane z metalu, ponieważ są one najbardziej solidne. Kolejny argument przemawiający za takim wyborem to fakt, że metal jest kowalny, więc można go niemal dowolnie kształtować, a także łączyć z innymi materiałami, na przykład ze szkłem. Metal dobrze wygląda również w połączeniu z kamieniem oraz drewnem, dlatego pasuje do większości stylów architektonicznych. Balustrady ze stali ocynkowanej i aluminium są odporne na działanie czynników atmosferycznych, a ich gładką powierzchnię łatwo utrzymać w czystości.  

Jaki wzór balustrady wybrać?

Zarówno balustrady zewnętrzne, jak i wewnętrzne powinny współgrać ze stylem całego budynku. Balustrady kute z geometrycznymi i roślinnymi ornamentami mogą być wyjątkową ozdobą balkonów. Proste balustrady w stylu minimalistycznym z kolei są najbardziej uniwersalne, pasują do niemal każdego budynku. Wybierając poprzeczne tralki, można optycznie poszerzyć zbyt wąski balkon, jednak do domów, gdzie mieszkają małe dzieci, polecane są tralki pionowe, które uniemożliwiają wspinanie się. Zarówno balustrady kute, jak i panelowe, mogą być malowane na dowolny kolor metodą proszkową, dzięki czemu ich powierzchnia pozostaje idealnie gładka.

Wróć do bloga